Jak Państwo widzą, kot Sajmona wybiera się w podróż życia, a przynajmniej próbuje. Nie ma nic lepszego, niż sprawdzenie swoich umiejętności językowych w innym otoczeniu, na obcej ziemi. A ponieważ robi się coraz cieplej, fani podróży zacierają już rączki na samą myśl o ucieczce w nieznane. Proszę dać sobie zawsze ten margines wolności, który w podróżowaniu jest najpiękniejszy. Proszę się zwyczajnie gubić, zapomnieć o urządzeniach, bez których nie mogą Państwo żyć. Proszę zostawić w domu przewodniki, bratanie się z tubylcami to najpiękniejszy szlak turystyczny. I ludzie, i miejsca od dawna tam są, się mają i chętnie pokażą. Proszę dla odmiany zajść za daleko i zbłądzić. Nie ma nic piękniejszego.

 

Kota proszę nie zabierać, są dość wybredne jeśli chodzi o zmianę otoczenia. Piłkę można zabrać, zawsze spoko.

 

 

Ktoś tam za wielką wodą powiedział kiedyś: Fake it 'til you make it. Śmiemy przypuszczać, że gra aktorka ma coś wspólnego z mówieniem w języku obcym, o czym kiedyś już wspominaliśmy. Wcielanie się w role to zadanie nie tylko aktorów, nam też wypada od czasu do czasu "nadrabiać" urokiem osobistym, językiem ciała,a nawet lekko nieobecnym spojrzeniem, kiedy zaskoczy nas międzynarodowe towarzystwo. Dziś na lekcję "udawania" zabierze Państwa sam Quentin Tarantino.

Miast udawania, radzimy jednak udać się na kolejne zajęcia. Nie każdy jest bowiem Bradem Pittem na przyjęciu. 

 

 

Co wyprawia mózg, kiedy uczymy się języka? Jak pracuje, kiedy przestawiamy się z jednego na drugi? Czy skwierczy jak jajka na patelni, kiedy usilnie próbujemy przypomnieć sobie konkretne zagadnienie, czy może działa jak wyszukiwarka internetowa: "czy chodziło ci o", "brak wyników", "sprecyzuj wyszukiwania", "ten film jest niedostępne w twoim kraju", "404 page not found", "baza wirusów zaktualizowana", "udowodnij, że nie jesteś robotem"?

Tyle pytań, tak mało odpowiedzi, proszę Państwa. Wiadomo jednak, że mózg nie tylko lepiej pracuje, ale także rośnie. Tzn. trochę, nie do końca i w sumie ciężko to opisać, bo nic nam przecież nie urosło przez noc i nadal wyglądamy tak samo.

A co z rodzajnikiem? Czy widelec to kobieta czy mężczyzna? I w sumie dlaczego zmienia płeć w zależności od języka? Czy to ważne?

My już wszystko wiemy, ale nie będziemy spojlować. Link poniżej.